Dizi

Dizi je jedním z nejpopulárnějších hudebních nástrojů na Asijském kontinentu. Bambusová flétna Dizi má nádherný zvuk, je snadné na ní hrát, není drahá a je snadno přenosná. V případě potřeby ji lze použít i jako zbraň.

img

Dizi (někdy též D'Tzu nebo Zhu Di) je dechový hudební nástroj vyrobený z Bambusu, do kterého se fouká ze strany (podobně jako na příčnou flétnu). Dizi má velice jednoduchou strukturu:

  • můžeme na ní najít jednu foukací dírku,
  • membránovou dírku Mo-Cong,
  • šest dírek, které se zakrývají prsty při hraní
  • a na konci dva páry dírek, které slouží k k opravě lazení a k zavěšení ozdobného střapce.

Největší zvláštností dizi je Mo-Cong (membránová dírka), která se nachází mezi foukací dírkou a šestým prstem. To, co dělá Mo-Cong zvláštním, je tenká membrána (Di-Mo), která jej pokrývá. Ta není vyrobena z rýžového papíru, jak se někteří lidé mylně domnívají, ale z vnitřku bambusu nebo rákosu. Když se hraje na dizi, tato membrána vibruje a produkuje sladký, jasný tón. Kromě toho funguje také jako rezonátor, který zesiluje zvuk dizi. Mo-Cong vynalezl Liu Xi v období dynastie Tchang (doba vlády v letech 618 - 907 našeho lepotočtu).

img

Moderní dizi

Moderní dizi s šesti dírkami na prsty má v podstatě stejnou podobu od období dynastie Yuan (doba vlády v letech 1279 - 1368 našeho leropočtu).

Obecně se dizi rozdělují do dvou kategorií. Ze severu Číny pochází kratší flétna Bon Di. Tato flétna je krátká a díky tomu má vyšší tón. Na jihu se používá delší flétna Qun Di. Ta je mnohem delší naž Bon Di a její hudební styl je jemnější.

Narozdíl od příčné flétny má dizi rozsah jen o něco větší než dvě oktávy. To je důvod k tomu, proč hudebníci většinou používají tři dizi s různými rejstříky (lazené ve třech stupnicích), které pak mohou během hraní jednoduše měnit a hrát tak skladbu s velkým rozsahem. Není dokonce výjimkou, když hráč má soubor dizi se sedmi nebo dvanácti rejstříky.

V současné době je možné si pořídit dizi, které lze dolaďovat podobně jako zobcovou flétnu a nepřizpůsobitelné dizi z jednoho kusu bambusu. Nepřizpůsobitelné dizi mají obvykle lepší kvalitu tónu než nastavitelné, protože celé tělo flétny při hraní rezonuje. Bohužel výkyvy teplot mají velký vliv na tón, proto mají hráči obvykle dvě sady: letní a zimní.


Typy Dizi